Liceum Ogólnokształcące
im. Wojska Polskiego

W NOWYM DWORZE MAZOWIECKIM

 

GRUDZIEŃ

VII Powiatowy Międzyszkolny Turniej Literacki "Empatia potrzebna od zaraz"
 

 

13 grudnia 2023 r. odbyła się VII edycja Powiatowego Międzyszkolnego Turnieju Literackiego pod hasłem "Empatia potrzebna od zaraz". W konkursie, nad którym honorowy patronat objął pan Krzysztof Kapusta, Starosta Nowodworski, udział wzięły zespoły reprezentujące szkoły podstawowe i ponadpodstawowe.
 
 
Drużyna naszego Liceum w składzie: Emilia Krasowska (2a), Emilia Sadocha (1d), Maja Topczewska (2a) zajęła II miejsce.
 
 
Serdecznie gratulujemy!
 1_2_1.jpg 1 1

 

LISTOPAD

 

Lekcja literacka z panią Mariolą Pryzwan

29 października 2023 r. klasa 2a uczestniczyła w lekcji literackiej prowadzonej przez panią Mariolę Pryzwan, autorkę wielu książek biograficznych, jak również polonistkę, publicystkę i bibliotekarkę. Spotkanie poświęcone Julianowi Tuwimowi odbyło się w gościnnych progach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie Filia w Nowym Dworze Mazowieckim.

Pani Mariola Pryzwan snuła piękną opowieść o życiu i dorobku poety, który zawsze budził spory i namiętności. Przypomniała „poważną” liryczną twórczość J.Tuwima, a także „niepoważną” dziecięcą i satyryczną. Na zakończenie wysłuchaliśmy utworu „Tomaszów” (oryginalny tytuł „Przy okrągłym stole”) w interpretacji Ewy Demarczyk.

Bardzo dziękujemy za zaproszenie i inspirującą lekcję.

20231129 125313 1

 

 

KWIECIEŃ

Powiatowy Międzyszkolny  Turniej Literacki „Trup w bibliotece i inne zbrodnie Agathy Christie”

Drużyna naszego Liceum w składzie: Rozalia Starzomska (3c), Daria Morawska (3b), Emilia Krasowska (1a) zajęła I miejsce w Powiatowym Międzyszkolnym  Turnieju Literackim „Trup w bibliotece i inne zbrodnie Agathy Christie”, który odbył się 19 kwietnia 2023 r. Organizatorem konkursu była Sieć Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy Szkolnych, działająca przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie – Filii w Nowym Dworze Mazowieckim. W turnieju wzięło udział siedem drużyn reprezentujących szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Gratulujemy zwycięstwa i znakomitej znajomości twórczości Agathy Christie!
20230419 12523520230419 095308

 

LUTY

Wiesawa Szymborksa 3

Wisława Szymborska - słowem i obrazem

„Nie znam roli, którą gram.

Wiem tylko, że jest moja, niewymienna.”

W poezji Wisławy Szymborskiej pełnej mądrości i humoru każdy może znaleźć wiersz dla siebie i  zinterpretować go bez klucza, słowem lub obrazem.

Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie recytatorskim i  konkursie na kolaż.


Regulamin konkursu recytatorskiego

  1. Zadaniem konkursowym jest recytacja dowolnego wiersza Wisławy Szymborskiej.
  2. Zgłoszenia przyjmowane są w bibliotece szkolnej do 27 marca 2023 r.
  3. Wystąpienia zostaną ocenione przez jury.
  4. Kryteria oceny: interpretacja wiersza, ogólny wyraz artystyczny i pamięciowe opanowanie tekstu.
  5. Konkurs, wręczenie dyplomów oraz przyznanie nagród odbędzie się 31 marca 2023 r.

Regulamin konkursu na kolaż

  1. Zadaniem konkursowym jest stworzenie pracy inspirowanej poezją Wisławy Szymborskiej.
  2. Technika wykonania: kolaż wykonany ręcznie.
  3. Format pracy: A4
  4. Praca powinna być wykonana indywidualnie.
  5. Każdy uczestnik może zgłosić dowolną ilość prac.
  6. Prace należy złożyć w bibliotece szkolnej do 27 marca 2023 r.
  7. Na odwrocie pracy należy napisać: imię i nazwisko autora oraz tytuł wiersza Wisławy Szymborskiej, który stał się inspiracją.
  8. Oceny prac konkursowych dokona jury.
  9. Kryteria oceny: kreatywność i walory artystyczne.
  10. Podsumowanie konkursu i przyznanie nagród odbędzie się 31 marca 2023 r.
  11. Prace będą eksponowane na wystawie.

Czekamy na interesujące recytacje i pomysłowe kolaże J

Zachęcamy do odwiedzenia strony:

https://www.szymborska.org.pl/szymborska/galeria/wyklejanki/, gdzie znajdziecie oryginalne prace Wisławy Szymborskiej, które mogą stać się dla Was inspiracją.

 

 

 

STYCZEŃ

patroni 1

Patroni 2023 r.

Sejm RP ustanowił patronów roku 2023. Uhonorowani zostali: Aleksander Fredro, Maurycy Mochnacki, Wojciech Korfanty, Edmund Strzelecki, Aleksandra Piłsudska, Jadwiga Zamoyska, Jerzy Nowosielski.

Senat podjął uchwały o ustanowieniu roku 2023 rokiem Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego i Włodzimierza Przerwy-Tetmajera.  Patronami będą również: Wisława Szymborska, Mikołaj Kopernik, Jan Matejko.

źródło:

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/patroni-roku-2023

 

 

 

 

 

RozaliaStarzomskaLO

Wyniki konkursu „Sleeveface - ubierz się w książkę”

Rozalia  Starzomska z klasy 3c zajęła II miejsce w Powiatowym Konkursie Fotograficznym „Sleeveface - ubierz się w książkę, zorganizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną Filia w Nowym Dworze Mazowieckim oraz Sieć Współpracy i  Samokształcenia Bibliotekarzy Szkolnych dla uczniów szkół podstawowych i średnich powiatu nowodworskiego.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

LISTOPAD

 

plakat

 

Upoluj swoją książkę
Od 2 do 30 listopada 2022 r. realizowana jest akcja „Upoluj swoją książkę” w ramach ogólnopolskiej kampanii Czytaj PL, w której możecie za darmo przeczytać 18 książek w formie e-booków i audiobooków. Plakaty z ko
dem dostępu wiszą na szkolnych korytarzach.
 
Szczegółowe informacje oraz notatki dotyczące książek znajdziecie na stronie akcji Czytaj PL

https://akcja.czytajpl.pl/index.html#akcja

 

Konkurs fotograficzny
Zapraszam wszystkich miłośników książek i fotografowania do udziału w drugiej edycji Konkursu „Sleeveface - ubierz się w książkę”

 

 

 

PAŹDZIERNIK

Wystawa „Sleeveface - ubierz się w książkę”

wystawa1

Na pierwszym piętrze prezentowana jest wystawa fotografii nagrodzonych i wyróżnionych w Międzyszkolnym Konkursie „Sleeveface - ubierz się w książkę”. Uczniowie różnych szkół wykazali się kreatywnością i stworzyli interesujące prace. Wśród nich znajdziecie zdjęcia wykonane przez Kamilę Rybarską i Rozalię Starzomską z naszego Liceum.

Pokazane fotografie łączą modela z okładką książki, uwzględniają perspektywę oraz ciekawie zaaranżowaną przestrzeń, zaskakując uzyskanymi efektami.

Wystarczyła wyobraźnia i aparat fotograficzny, aby ożyły okładki książek!

 

WRZESIEŃ

 

Nowości na jesienne wieczory

Dale Carnegie, Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi, Warszawa 2022.

jak-zdobyc-przyjaciol-i-zjednac-sobie-ludzi-w-iext115559456.jpg

Czy chcesz mieć sprawdzonych przyjaciół i cieszyć się zaufaniem? Czy chcesz być człowiekiem nietuzinkowym? Książka zawiera praktyczne wskazówki, które pomogą zrozumieć zachowania ludzi ora z poprawić wzajemne relacje. Proste, oczywiste rady np. „Nie krytykuj, nie potępiaj i nie pouczaj” zobrazowane są historyjkami i anegdotami, w taki sposób, że od razu masz ochotę wypróbować je we własnym

 życiu.

Książka po raz pierwszy wydana w 1936 r. nic nie straciła na aktualności, przetłumaczona na 37 języków, sprzedała się w ponad 50 milionach egzemplarzy.

 

 

 

 

Walter Tevis, Gambit Królowej, Wołowiec 2020.

gambit krolowej b iext115734785

Książka, która zainspirowała twórców serialu.

W wieku ośmiu lat Beth Harmon trafia do sierocińca. Tam wkrótce odkrywa swoje dwie największe miłości: grę w szachy i środki odurzające. Szachów uczy się w piwnicy, pod okiem gburowatego woźnego, który szybko poznaje się na jej niezwykłym talencie. Małe zielone pigułki są podawane jej i innym maluchom, żeby w domu dziecka łatwiej było utrzymać spokój. Obie obsesje będą towarzyszyć Beth, kiedy opuści dom dziecka, przeniesie się do rodziny adopcyjnej i spróbuje zbudować dla siebie nowe życie. Wspinając się na szczyty amerykańskich, a potem światowych rankingów szachowych, będzie się równocześnie mierzyć z własnym pragnieniem samozniszczenia.

Gambit królowej to przepiękna książka o samotności i przyjaźni, rywalizacji i współpracy, zagubieniu i poszukiwaniu sensu życia.

 

 

Ola Synowiec, Akadiusz Winiatorski, Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady, Wołowiec 2022.

na poboczu ameryk pieszo z panamy do kanady b iext115553425„Pobocze drogi jest lustrem, w którym odbijają się przemierzane przeze mnie kraje” – pisze Arkadiusz Winiatorski, który wyruszył w pieszą podróż z Panamy do Kanady. Po przejściu Kostaryki, Nikaragui, Hondurasu, Salwadoru i Gwatemali poznał Olę Synowiec. Zakochani w sobie, przez Meksyk i Stany Zjednoczone idą już razem. On pokonuje niemal dwanaście tysięcy kilometrów, ona – ponad siedem. Wszystko w niespiesznym tempie kilku kilometrów na godzinę. Maszerują przez najbardziej malownicze zakątki świata, ale bardziej niż krajobrazów ciekawi są ludzi i ich historii.

Wyprawa została uznana za podróż roku przez „National Geographic Traveler”, uhonorowana Nagrodą im. Tony’ego Halika, a także pierwszą nagrodą i nagrodą publiczności na Festiwalu Podróżniczym Śladami Marzeń.

 

 

 

MAJ

 

Wyniki konkursu „Sleeveface - ubierz się w książkę”

11 maja 2022 r. odbył się finał konkursu fotograficznego „Sleeveface - ubierz się w książkę” stanowiący zwieńczenie projektu realizowanego przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką Filię w Nowym Dworze Mazowieckim oraz Sieć Współpracy i  Samokształcenia Bibliotekarzy Szkolnych. W projekcie brali udział uczniowie szkół podstawowych i średnich powiatu nowodworskiego i legionowskiego, którzy łączą pasję czytania z fotografią.

Do finału konkursu zakwalifikowano 20 prac, z których Jury wybrało najlepsze fotografie. Wśród zwycięzców znalazły się uczennice naszego Liceum: I miejsce zajęła Kamila Rybarska z klasy 3g za swoją malarską fotografię z powieścią fantasy „Zanim zawieje wiatr”, II miejsce zdobyła Rozalia Starzomska z klasy 2c za pracę z książką „Matka roku”, w której interesująco zaaranżowała kompozycję zdjęcia.

Nagrody wręczyła pani Agnieszka Sokołowska, kierownik filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Dworze Mazowieckim, następnie odbyły się warsztaty z podstaw fotografii poprowadzone przez panią Małgorzatę Mianowicz.

Wkrótce w szkole odbędzie się wystawa prac finalistów.

 

  • 20220511_102649
  • Fotografia_Kamili_Rybarskiej
  • Fotografia_Rozalii_Starzomskiej
  • Prace_ktre_zajy_czoowe_miejsca

 

MARZEC

Zapraszam do udziału w konkursie

Sleeveface - ubierz się w książkę

Stwórz zdjęcie przedstawiające osobę lub osoby z zasłoniętą przez okładkę częścią ciała i stań się częścią książki, która wychodzi w przestrzeń.

 sleeveface2

Regulamin konkursu

  1. Konkurs jest elementem projektu realizowanego przez Sieć Współpracy i  Samokształcenia Bibliotekarzy Szkolnych.
  2. Zadaniem konkursowym jest stworzenie zdjęcia przedstawiającego osobę/osoby z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała (sleeveface).
  3. Konkurs przeprowadzany jest dwuetapowo.
  4. Etap I – etap szkolny.
  1. Etap II – etap międzyszkolny w Bibliotece Pedagogicznej w Nowym Dworze Mazowieckim.
  • Finaliści etapu szkolnego - uczniowie szkół podstawowych i  ponadpodstawowych powiatu nowodworskiego i legionowskiego wezmą udział w warsztatach z fotografem.
  • Oceny prac konkursowych dokona jury.
  • Ocena zdjęć dokonywana będzie w oparciu o następujące kryteria: kreatywność, technika wykonania, ujęcie tematu, kompozycja zdjęcia.
  • Podsumowanie konkursu i przyznanie nagród odbędzie się 15 kwietnia 2022 r.
  • Prace będą eksponowane na wystawie.

 

STYCZEŃ 

 

Patroni 2022 r.

Ignacy Łukasiewicz, Maria Konopnicka, Maria Grzegorzewska, Wanda Rutkiewicz, Józef Mackiewicz, Józef Wybicki oraz Romantyzm Polski patronują rokowi 2022 na mocy uchwały Sejmu  RP.

Rok Romantyzmu Polskiego

W 2022 roku przypada 200. rocznica pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, które wyznaczają początek polskiego romantyzmu. W uchwale zaznaczono, iż „pamięć romantyzmu polskiego jest zatem pamięcią najważniejszych znaków określających narodową tożsamość”.

Uhonorowani przez Senat RP: Władysław Bartoszewski, Bronisław Geremek, Ignacy Łukasiewicz i Bruno Schulz. Rok 2022 jest także Rokiem Botaniki.

patroni

Fot. Kancelaria Sejmu

 

GRUDZIEŃ

 Chopiec na stron

„Caravaggio i inni mistrzowie.

Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego”

Wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie

(10.11.2021 r. - 10.02.2022 r.)

Obecnie na Zamku Królewskim możemy podziwiać arcydzieło Caravaggia „Chłopiec gryziony przez jaszczurkę” oraz ponad 40 prac malarzy XVI i XVII w. z Włoch i Europy Północnej. Prezentowane są obrazy o tematyce religijnej, rodzajowej i portrety stworzone przez kontynuatorów i naśladowców mistrza.

Obrazy Michelangelo Merisiego, znanego jako Caravaggio, wzbudzają zawsze ogromne zainteresowanie, a autor należy do największych nowatorów w historii malarstwa. Geniusz, a jednocześnie owiany złą sławą awanturnik i zbrodniarz budził sprzeczne emocje, fascynował lub odpychał – nie pozostawiał obojętnym. Na swoich obrazach, wśród których dominują dzieła o tematyce religijnej, pokazał brutalny realizm sprzeczny z wizerunkami ówczesnych humanistów idealizujących ludzkie ciało. Malował najdramatyczniejsze momenty, które ukazał za pomocą ostrego kontrastu światła i cienia, wydobywając jasno oświetlone postaci z ciemnego tła. Ten sposób malowania fascynował licznych artystów, zapoczątkowując zjawisko nazwane później caravaggionizmem.

Przy okazji wystawy można również zobaczyć drugi obraz Caravaggia „Narcyz przy źródle”, wypożyczony z Palazzo Barberini, który znacie z reprodukcji w podręcznikach.

Więcej o wystawie:

https://www.zamek-krolewski.pl/aktualnosc/wystawy-czasowe/923-caravaggio-i-inni-mistrzowie

Felieton wernisażowy:

https://wernisazeria.com/caravaggio-i-inni-mistrzowie/.

 

 

LISTOPAD

Czytaj PL

akcjaW ramach akcji Czytaj PL aplikacja Woblink umożliwia bezpłatne pobranie 12 książek w formie e-booka i audiobooka. „Akcja nie z tej Ziemi” trwa do 30 listopada 2021 r.

Wśród udostępnionych tytułów znajdziecie:

reportaże

  • Lajla znaczy noc” Aleksandry Lipczak, za którą autorka w tym roku otrzymała Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza,
  • „Gorzkie pomarańcze” Dionisiosa Sturisa, które w 2014 roku były nominowane do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego,
  • „Chwilowa anomalia” Tomasza Michniewicza, czyli rozmowy o chorobach współczesnego świata
  • „Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie” pod redakcją Beaty Szady,

kryminały

  • „Wiosna zaginionych” Anny Kańtoch,
  • „Żałobnica” Roberta Małeckiego,

literackie podróże na inne planety

  • „Per aspera ad astra” Roberta J. Szmidta,
  • „Nie ma tego złego” Marcina Mortki,

podróże w świat natury

  • „Formikarium” Kornela Filipowicza,

historię o miłości:

  • „Srebrna łyżeczka” Magdaleny Witkiewicz,

Stanisław Lem w 100. rocznicę urodzin

  • „Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników”
  • „Awantury na tle powszechnego ciążenia” Tomasza Lema – biografia pisarza napisana przez jego syna.

Notki dotyczące wszystkich książek.

https://akcja.czytajpl.pl/notki.html#n1

Informacje w jaki sposób dołączyć do akcji Czytaj PL.

https://czytajpl.pl/2021/11/02/jak-dolaczyc-do-akcji-czytaj-pl-2021/

 

 

WRZESIEŃ

 

100. rocznica urodzin Stanisława Lema

Stanislaw Lem 1

 

 

Stanisław Lem (1921-2006) jest wybitnym przedstawicielem fantastyki naukowej, futurologiem, felietonistą, filozofem oraz jednym z najlepiej znanych na świecie polskich pisarzy XX w., którego dzieła zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków, a łączny nakład jego książek przekroczył trzydzieści milionów egzemplarzy. Autor w latach 60. potrafił przewidzieć wiele współczesnych wynalazków, a także społeczne problemy wynikające z  kontaktu z technologią. Był erudytą o błyskotliwej inteligencji i wyrafinowanym poczuciu humoru, który zaskakiwał trafnością spostrzeżeń (https://roklema.pl/365-cytatow-na-rok-lema/).

Na wszystkich, którzy jeszcze nie znają twórczości Stanisława Lema w bibliotece czekają następujące książki: „Dialogi”, „Eden”, „Czas nieutracony”, „Dzienniki gwiazdowe”, „Wizja lokalna”, „Obłok Magellana” i najsłynniejsza powieść –„Solaris” sfilmowana przez Stevena Soderbergha.

 

Możecie również skorzystać z bezpłatnych e-booków: https://polona.pl/collections/institutions/24/rok-stanislawa-lema,NTU1OTMwODM1Mjk1OTg5MzQwMw/?sort=score%20desc

Cykl audycji „Alfabet Lema”:

https://www.rmfclassic.pl/informacje/Slowo,11/Alfabet-Lema-w-RMF-Classic,43458.html

Wydarzenia:

  • ·Leszek Możdżer w 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema

13.09.2021 (poniedziałek) o godzinie 20.00.

Narodowe Centrum Kultury i Centrum Nauki Kopernik zapraszają na bezpłatny streaming wyjątkowego koncertu Leszka Możdżera pt. Kongres futurologiczny, zorganizowanego dla upamiętnienia 100. rocznicy urodzin pisarza.

https://nck.pl/projekty-kulturalne/aktualnosci/leszek-mozdzer-w-100-rocznice-urodzin-lema

  • Wykład on-line „Wokół Lema”

13.09.2021 (poniedziałek) o godzinie 18.00.

Wykład o życiu i twórczości Stanisława Lema poprowadzi Daniel Odija.

https://biblioteka.olesnica.pl/aktualnosci/index/Wyklad-online-Wokol-Lema/idn:370

 

CZERWIEC

 

Wyniki szkolnego konkursu czytelniczego:

„Książka, która była dla Ciebie odkryciem w czasie zdalnego nauczania”

kk

I miejsce – Martyna Wojtkiewicz z klasy 2g

II miejsce – Julia Suska z klasy 2a

III miejsce – Jagoda Cieślak z klasy 2e

Wyróżnienia

Julia Choroś z klasy 2g

Gabriela Olszewska z klasy 2a

Serdecznie gratulujemy!

Dziękujemy za wszystkie recenzje, za chęć podzielenia się fascynacjami czytelniczymi.

Jury:    mgr Małgorzata Krzyżanowska-Rosiak

mgr Joanna Olszewska

mgr Teresa Racka

mgr Joanna Szerszeń

Prace znajdziecie w zakładce Recenzje uczniów (liceum-ndm.pl)

 

 

MAJ

Podróże z książką

podr11

 

 

 

 

 

Na wszystkich, którzy już dzisiaj chcieliby udać się na daleką wyprawę, w bibliotece czekają książki, które Was tam zabiorą. Wybrane

publikacje o  najdalszych zakątkach świata prezentuje gazetka na pierwszym piętrze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji ogłaszamy

ksiazka1

Rok szkolny 2020/21 zapamiętamy jako rok spędzony na nauczaniu zdalnym. Czy  w czasie przymusowego zamknięcia więcej czytaliście? Czy są książki, które pomogły Wam przetrwać ten czas lub czyniły go bardziej znośnym? Jakie książki sprawiały, że czuliście się wolni – mimo zamknięcia, szczęśliwi – mimo izolacji lub radośni – tak po prostu?

Zapraszam do podzielenia się swoimi odkryciami czytelniczymi i napisanie krótkiej recenzji na temat wybranej książki. Konkurs z  nagrodami!

ksiazka

Regulamin konkursu

  1. Organizatorem konkursu jest biblioteka szkolna oraz poloniści LO im. Wojska Polskiego w Nowym Dworze Mazowieckim.
  2. Celem konkursu jest promowanie czytelnictwa oraz zachęcenie uczniów do własnej aktywności twórczej.
  3. Konkurs skierowany jest do uczniów LO im. Wojska Polskiego w Nowym Dworze Mazowieckim.
  4. Zadaniem uczestnika konkursu jest napisanie recenzji wybranej przez siebie książki, która była dla niego odkryciem w roku szkolnym 2020/2021:
  • recenzja powinna być krótka (8 – 14 zdań),
  • należy podać nazwisko i tytuł autora książki,
  • praca powinna być podpisana (imię, nazwisko, klasa),
  • pracę należy przesłać na  adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 28 maja 2021r.
  1. Uczestnicy konkursu oświadczają, że są autorami nadsyłanych prac.
  2. Ocenie będą podlegać: argumentacja, poprawność językowa, swoboda posługiwania się darem słowa.
  3. Nadesłane prace oceni jury konkursu w składzie: nauczyciel bibliotekarz i nauczyciele języka polskiego.
  4. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w czerwcu 2021 r.
  5. Przesłanie pracy jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na zaprezentowanie recenzji wraz z  imieniem i nazwiskiem autora na stronie internetowej szkoły.

 

 

 

KWIECIEŃ

Klasyka na nowo odczytana - 12 lekcji na temat lektur szkolnych

 lekcje o czowieku

Pod adresem https://lekcjeoczlowieku.pl/ znajdziecie dwanaście lekcji poświęconych lekturom szkolnym od średniowiecza po  współczesność.

Każda lekcja składa się z:

  • mistrzowskiej interpretacji utworu lub jego fragmentów w wykonaniu artystów scen polskich,
  • wykładów przygotowanych przez wykładowców, współpracowników i przyjaciół Wydziału Polonistyki UW,
  • dźwiękowej opowieści o okolicznościach powstania lektury i prezentacji archiwaliów,
  • notatki do każdego wykładu z najważniejszymi tezami, podsumowaniami, dalszymi tropami lekturowymi itp.

Projekt, zrealizowano w ramach programu „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury we  współpracy z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

MARZEC

21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, a także Światowy Dzień Poezji.

Kilka tomików wierszy z naszej biblioteki. Może być refleksyjnie i wzruszająco lub optymistycznie i dowcipnie – wszystko zależy od Waszych upodobań.

poezja1

8 marca 2021r.

Książki o dziewczynach, damach, księżniczkach - nie tylko dla kobiet

Kilka wybranych z naszej biblioteki książek o kobietach silnych  i intrygujących. Opowieści o różnych postaciach począwszy od księżniczek średniowiecznych przez renesansowe królowe po dziewczyny czasów II wojny światowej. Wędrówka przez życie i historię.

elazneKamil Janicki, Żelazne damy. Kobiety, które zbudowały Polskę, Kraków 2015.

Fascynująco napisane opowieści o „żelaznych damach”, które tysiąc lat temu wywalczyły sobie silną pozycję na polskim dworze. Biografie żon pierwszych Piastów, które stojąc u boku władców były nie tylko żonami i matkami, ale potrafiły również realizować swoje cele polityczne.

DamyKamil Janicki, Damy złotego wieku, Kraków 2015.

Bona Sforza, Barbara Radziwiłłówna, Anna Jagiellonka w świecie wielkiej polityki, przebiegłych intryg i szalonych namiętności na dworze polskich w królów XVI w.

dziewczynyAnna Herbich, Dziewczyny z powstania, Kraków 2014.

Prawdziwe przeżycia bohaterek powstania warszawskiego, które opowiedziały swoje historie autorce książki. Czyny wielkiej odwagi, dramatyczne chwile, trudne pożegnania, strach i lęk, ale też codzienne radości pokazują historyczne wydarzenia z kobiecej perspektywy.

wojenneŁukasz Modelski, Dziewczyny wojenne, Kraków 2011.

Jedenaście fascynujących wspomnień kobiet, które w momencie wybuchu wojny były młodymi dziewczynami. Każda opowieść to inna historia, ale wszystkie dotyczą zaangażowania w walkę.

dziewczyny z sybAnna Herbich, Dziewczyny z Syberii, Kraków 2015.

Bohaterki, które podczas II wojny światowej znalazły się na Syberii każdego dnia musiały walczyć o przetrwanie swoje i  swoich rodzin. Jedyną ich bronią była silna wola i determinacja, a mimo to nigdy się nie poddały.

 

LUTY

21 lutego 2021 r.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony przez UNESCO jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Ciekawostki

  • Najstarszymi polskimi słowami zapisanymi są imiona osobowe i nazwy miejscowości, wplecione w tekst łaciński bulli papieża Innocentego II z 1136 r. dla arcybiskupstwa gnieźnieńskiego. Bulla gnieźnieńska została nazwana przez Aleksandra Brücknera „złotą bullą języka polskiego”.
  • Pierwsze zapisane po polsku zdanie pochodzi z Księgi henrykowskiej – kroniki klasztoru cystersów w Henrykowie na Dolnym Śląsku z ok. 1270 r. W łaciński tekst autor wplótł wypowiedź tamtejszego chłopa: „Day ut ia pobrusa a ti poziwai”, co oznacza: „daj, niech ja pokręcę żarna, a ty odpoczywaj”.  
  • Najstarszy druk w języku polskim ukazał się we Wrocławiu w 1475 r. Wydarzenie to miało miejsce 35 lat po wynalezieniu druku przez Jana Gutenberga. Wydrukowane zostały trzy modlitwy katolickie.
  • Za najdawniejsze polskie elementarze uznawane są „Polskie książeczki wielmi potrzebne ku uczeniu się polskiego...”wydane w 1539 roku w Krakowie.