W przededniu dziewięćdziesiątej dziewiątej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, w naszej szkole odbyła się akademia, która upamiętniała to niezwykle ważne dla naszej historii wydarzenie. Jednak nie ograniczyliśmy obrazu czasu ucisku jedynie do okresu między rozbiorami Rzeczypospolitej, a końcem Pierwszej Wojny Światowej. Opowieść o wyzwoleniu opisywała również terror zasiany przez Trzecią Rzeszę podczas Drugiej Wojny Światowej, ciężkie czasy „pod pieczą” Związku Radzieckiego i wyzwanie dla narodu, jakim był Stan Wojenny. Opowiedziana podczas akademii historia kończyła się w 1989r.
Dobór tekstów literackich, wraz z muzyką graną na żywo, komponował się z opisem wspominanych wydarzeń historycznych. Uczniowie wygłaszali wiersze znamienitych twórców, takich jak Kazimierz Wierzyński, Edward Słoński, Maria Konopnicka, Krzysztof Kamil Baczyński, czy Zbigniew Herbert. Strona muzyczna, to utwory tematycznie powiązane z wolnością i niepodległością, ale i walką o owe wartości. Należą do nich „Polonez Ogińskiego” , „Rota”, „Kolęda Warszawska, „Ojczyzno Ma”, „Nierealny”, czy „Kocham Wolność”.
Dekoracja z wiszących jesiennych liści, symbolicznego, bezimiennego grobu, symboli narodowych oraz hasła „Wolność – kocham i rozumiem” oddawała niezwykłą wagę upamiętnianych wydarzeń.
Uroczystość wzruszyła odbiorców, zwróciła uwagę na niezwykle istotną w dzisiejszych czasach kwestię patriotyzmu, szacunku do Ojczyzny i symboli narodowych.