Liceum Ogólnokształcące
im. Wojska Polskiego

W NOWYM DWORZE MAZOWIECKIM

,,Recenzja warsztatów”

Dnia 7.11.2018r. w Nowodworskim Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty dla młodzieży pt. ,,Skąd przychodzimy, kim jesteśmy” oraz pokaz teatralny ,,Listy do Skręcipitki”. Warsztaty przeprowadziła pisarka i dziennikarka Małgorzata Karolina Piekarska, natomiast na scenie w roli Antoleńka widzieliśmy Zachariasza Muszyńskiego. Całe przedsięwzięcie miało związek z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.


Warsztaty rozpoczęły się od pokazu teatralnego pt.,, Listy do Skręcipitki”. Podczas prezentacji mogliśmy dostrzec Zachariasza Muszyńskiego, który świetnie wcielił się w rolę Antoleńka (głównego bohatera). Aktor w spaniały sposób oddał emocje, które towarzyszyły Antoleńkowi podczas pobytu w sanatorium oraz w czasie pisania listów do ukochanej. Oprócz gry aktora mogliśmy zauważyć skromną lecz bardzo nastrojową scenografię pokoju osoby przebywającej w sanatorium. Przedstawienie miało na celu pokazać młodzieży realia panujące przed wybuchem I wojny światowej oraz w jej trakcie. Można by powiedzieć, że pokaz teatralny spełnił swoje zadanie i na pewno bardzo zaciekawił młodzież.

Po obejrzeniu, krótkiego przedstawienia przyszła pora na warsztaty pt. "Skąd pochodzimy, kim jesteśmy”. Były one prowadzone przez Małgorzatę Karolinę Piekarską. W czasie warsztatów dla młodzieży został poruszony temat genealogii. W znacznym stopniu zachęcił on młodzież do zgłębiania genealogii ich rodzin. Warsztaty zostały przeprowadzone w sposób spokojny i zrozumiały dla każdego. Podczas ich trwania młodzież mogła dowiedzieć się wielu rzeczy np. gdzie szukać informacji na temat własnej rodziny, jakie dokumenty są do tego potrzebne, oraz jakimi stronami można się wspierać, gdy chcemy zrobić własne drzewo genealogiczne.

Moim zdaniem warsztaty były bardzo ciekawe i interesujące. Jestem pewien, że dzięki nim szersze grono osób zaciekawi się tak wspaniałą rzeczą jak genealogia. W końcu, kto z nas nie chciał by znać losów własnych przodków.

Piotr Miłoszewski Id