Zgodnie z projektem edukacyjnym „ Zielono nam” autorstwa p. Renaty Dyda i Joanny Olszewskiej , przy ogromnym udziale p. Jagody Miki Kapusty uczniowie dowiedzieli się jak radzić sobie ze smutkiem.
Pierwszym punktem programu dnia był spektakl teatralny „Zielony i Nikt” na podstawie książki Małgorzaty Strzałkowskiej przygotowany przez klasę 2a pod kierunkiem pani Jagody Miki-Kapusty. Klasa 2a wykonała piękną scenografię do sztuki. Szczególnym zaangażowaniem i talentem popisały się: Karolina Tylman, Natalia Szymanek i Małgorzata Żandarowska.
Gra aktorska Katarzyny Fajfer i Aleksandry Witkowskiej zachwyciła wszystkich widzów. W scenariusz sztuki zgrabnie wpleciono piosenki, które po mistrzowsku zaśpiewała Natalia Grędziszewska.
Piotr Jakubczak i Wojciech Jezierski jak zawsze stanęli na wysokości zadania i stworzyli niepowtarzalny podkład muzyczny. O jakości całego wydarzenia świadczyła niesamowita atmosfera na sali. Wszyscy w skupieniu i ciszy oglądali spektakl. Cała klasa spisała się na medal, biorąc pod uwagę krótki termin na przygotowanie wydarzenia.
Kolejnym elementem programu było tzw. radosne powitanie. Po dzwonku na lekcje w drzwiach klas stali nauczyciele, którzy witali uczniów w wybrany przez nich sposób. Na drzwiach klasy, na kartkach wisiały symbole „piątki”, podania ręki i objęcia ramionami. Każdy uczeń wchodząc do sali wskazywał ręką na symbol, tym samym wybierał sposób przywitania z nauczycielem. Sporo było przy tym uśmiechów i żartów.
Większość z nauczycieli i uczniów zaakceptowało taką formę powitania, choć zdarzało się i tak, że niektórzy udawali, że ich to nie dotyczy. Byli również i tacy, którzy w kolejnym dniu zapragnęli takiej formy powitania.
Ostatnim i równie ważnym punktem programu były warsztaty „Psychologiczno – plastyczne” dla klas pierwszych poprowadzone przez pedagoga szkolnego p. Renatę Dyda i p. Joannę Olszewską – bibliotekarkę i nauczycielkę WOK. Uczniowie zapoznali się z wiedzą na temat umiejętności radzenia sobie ze smutkiem i przygnębieniem. Jak być panem swojego nastroju zamiast ulegać toksycznym wpływom?
Stworzyli mapy sposobów radzenia sobie ze smutkiem.
Efektem kulminacyjnym całego programu było powstanie „ Drzewa szczęścia”. Na ogromnej konstrukcji metalowo drewnianej każdy uczestnik warsztatów zawieszał wyciętą z zielonego kartonu odrysowaną swoją dłoń. Niektórzy pisali jeszcze na tych „ liściach” co dla nich jest szczęściem.
Drzewo stanęło w świetlicy szkolnej i przez jakiś czas będzie nam towarzyszyło.
Miejmy nadzieję, że przyniesie nam szczęście.
Cale przedsięwzięcie wymagało dużo pracy i wsparcia finansowego. Bardzo dziękujemy p. Annie Małeckiej nauczycielce i radnej naszego powiatu, która zaangażowała się w pozyskaniu sponsora tego programu. Bardzo dziękujemy firmie Kaufland za finansowe wsparcie.