Wisława Szymborska – słowem i obrazem
„Nie znam roli, którą gram.
Wiem tylko, że jest moja, niewymienna.”
W. Szymborska
W „Roku Wisławy Szymborskiej” został zorganizowany w naszej szkole konkurs „Wisława Szymborska - słowem i obrazem”. Okazją do przypomnienia jej twórczości stała się 100. rocznica urodzin poetki.
Na co dzień rzadko jest czas na czytanie poezji, tak dla siebie, zupełnie bez szkolnego przymusu. Jednak nasi Uczniowie sięgnęli po wiersze i mimo powszechnej cyfryzacji postawili na tradycyjne wyrażanie piękna i znakomicie odnaleźli się w „poetyckim świecie”. Przekazali nam cząstkę swojej wrażliwości w recytacjach i kolażach, interpretując wybrane przez siebie wiersze.
31 marca 2023 r. odbył się konkurs recytatorski, w którym wzięło udział 10 osób, oczarowując publiczność swoimi występami. Laureatkami zostały:
I miejsce - Wiktoria Budnicka z klasy 3b
II miejsce - Oliwia Sobczyńska z klasy 2b
III miejsce - Oliwia Rutkowska z klasy 3b
Komisja wyłoniła najciekawsze kolaże, które stanowią subiektywne spojrzenie na wybrany wiersz.
I miejsce - Wiktoria Kmieć za pracę do utworu „Ludzie na moście"
II miejsce - Małgorzata Jabłecka za dwie równorzędne prace do utworu „Kot w pustym mieszkaniu”
II miejsce - Adrianna Cholewa za pracę do wiersza „Portret kobiecy”
III miejsce - Joanna Chutorańska za kolaż do wiersza „Miłość od pierwszego wejrzenia”
III miejsce - Małgorzata Jabłecka za kolaż do wiersza „Dłoń”
Serdecznie gratulujemy!
Wszystkie prace konkursowe można obejrzeć w szkolnej świetlicy. Zachęcamy również do przeczytania wierszy, które stały się inspiracją dla uczniów.
Tydzień Zakazanych Książek
Od 27.09.2020 r do 3.10.2020 r. obchodziliśmy Tydzień Zakazanych Książek, którego celem było zwrócenie uwagi na kwestie intelektualnej wolności. Banned Books Week wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej konstytucji, która mówi o wolności słowa.
Na pierwszym piętrze można było obejrzeć gazetkę przybliżającą temat, a na wystawie w bibliotece na czytelników czekało kilkadziesiąt książek, które znajdowały się na różnych indeksach zakazanych ksiąg. Wszyscy ciekawi mogli dowiedzieć się gdzie, kiedy i jakie książki na nie trafiały. W wielu klasach odbyły się zajęcia „Słowa maja moc”, dotyczące historii cenzury oraz książek niosących niebezpieczne myśli.
Upoluj swoją książkę
Nasza szkoła po raz trzeci uczestniczyła w projekcie “Upoluj swoja książkę”, największej akcji czytelniczej w Polsce. Przez cały listopad 2019 r. można było za darmo pobrać 12 e-booków oraz audiobooków i cieszyć się literaturą korzystając ze swojego smartfona.
Powiatowy Międzyszkolny Turniej Literacki „Wartościowa Literatura”
7 marca 2018 r. odbył się III Powiatowy Międzyszkolny Turniej Literacki ,,Wartościowa Literatura”. Konkurs, nad którym patronat objęła pani Magdalena Biernacka Starosta Nowodworski, przeprowadzono w ZSZ nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim. Uczestnikami były trzyosobowe drużyny ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu nowodworskiego. Reprezentanci naszego LO (Izabela Szymańska, Weronika Bułka i Przemysław Kamiński) wykazali się ogromną wiedzą dotyczącą następujących książek: „Nie pozwól mi odejść”, „Jesienna miłość”, „Bez mojej zgody”, „Złodziejka książek”, „Tam gdzie spadają anioły” i zajęli II miejsce.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
W 2017 r. nasza szkoła otrzymała dofinansowanie na zakup nowych książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzięki udziałowi w programie biblioteka wzbogaciła się o ponad 800 książek, w tym: bestsellery czytelnicze, beletrystykę, książki – laureatki nagród literackich, biografie, reportaże, literaturę popularnonaukową z różnych dziedzin wiedzy. Z radością spełnialiśmy czytelnicze marzenia!
Szkolne Święto Książki
26 października 2017 r. zorganizowaliśmy Szkolne Święto Książki, które było okazją do zapoznania wszystkich uczniów i nauczycieli z nowościami zakupionymi do biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Przedstawiono ponad 400 nowych książek, które były podzielone na kilka działów, za każdy odpowiedzialne były inne osoby. Wszystkie klasy schodziły do świetlicy i przez 20 minut miały czas na obejrzenie nowości, później każdej z grup zadawano pytanie dotyczące książek, a poprawna odpowiedź była nagradzana.
Na koniec odbył się quiz, w którym uczestniczyło 16 grup, każda miała swoją twórczą nazwę i 3 osobowy skład. Uczniowie rozwiązywali różne książkowe zagadki i łamigłówki. Zabawa była fantastyczna. A zwycięzcy zostali obdarowani nagrodami.
Wyróżnione drużyny:
I miejsce - Fizmatyczni z klasy I c: Justyna Kręźlewicz, Jakub Kacprzak, Przemek Kamiński
II miejsce - Biolchemiki z klasy Ib: Ola Marcinkowska, Milena Dolińska, Ania Suska
III miejsce - JMJ z klasy II b: Julia Sałasiewicz, Julia Dylewska, Marta Warszawik
Groźne książki z klasy III d: Karolina Składanek, Piotr Grzyb
Szkolne Święto Książki już za nami, a ostatnie dni sprzyjają temu, by sięgnąć po dobrą książkę. Pogoda za oknem zachęca, by usiąść wieczorem wygodnie w fotelu, przykryć się kocykiem i zaczytać w ulubionej lekturze. Dobry kryminał, wzruszający romans czy też przeniesienie się w świat fantastyki, nieważne w którym świecie będziemy, pamiętajmy o tym co mówił Carlos Ruiz Zafón:„Książki są lustrem: widzisz w nich tylko to co, już masz w sobie.” Wiele dróg mamy do pokonania. Książki są jedną z dróg, którą musimy pokonać w życiu, bowiem jak mówił Józef Ignacy Kraszewski: „Książka, myśl, słowo, uczucie, czyn… Wszystko razem stanowi dopiero człowieka.” Sandra Puchacz kl.2a
zdjęcia: Izabela Szymańska, Weronika Bułka
Spotkanie autorskie z Mariolą Pryzwan
,,Żyj chwilą, nim minie jedyna i piękna,
Żyj chwilą, tak długo, jak długo trwa’’.
Irena Jarocka
W środę 27 września 2017 r. zaszczyciła nas swoją obecnością pani Mariola Pryzwan, autorka biografii ludzi sztuki: A. German, A. Jantar, Z. Cybulskiego, H. Poświatowskiej, M. Dąbrowskiej, M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Pani Pryzwan z wielką pasją opowiadała o swojej nowej książce „Wymyśliłam Cię. Irena Jarocka we wspomnieniach”.
Autorka w szczegółach opowiadała o życiu prywatnym artystki i o jej drodze do sławy. Ciekawie poruszała temat dzieciństwa Ireny, które nie było łatwe, a wręcz bardzo ciężkie. Przedstawiła również jej determinację, pragnienie miłości, a także chęć założenia rodziny. Irena Jarocka, wcześniej może mało znana wśród uczniów stała się przykładem walki o to co ważne.
Spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze. Na koniec rozmowy przedstawiciele klasy humanistycznej podziękowali autorce za wspólnie spędzony czas i ciekawą historię o niezwykłej kobiecie.
Spotkanie było zorganizowane wspólnie z Biblioteką Pedagogiczną Filia w Nowym Dworze Mazowieckim. Dziękujemy Oliwia Pacholak kl. 1a
Powiatowy Międzyszkolny Turniej Literacki „Fantastyczne opowieści”
W środę 26 kwietnia 2017 r. odbył się w naszym Liceum II Powiatowy Międzyszkolny Turniej Literacki „Fantastyczne opowieści” zorganizowany przez Sieć Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli - Bibliotekarzy Szkolnych. Patronat nad konkursem objęła pani Magdalena Biernacka - Starosta Powiatu Nowodworskiego. W turnieju uczestniczyło siedem trzyosobowych drużyn ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu nowodworskiego.
Celem turnieju było spotkanie i wspólna zabawa uczniów dla których czytanie książek jest pasją i miłym sposobem spędzania czasu. Konkurs stał się okazją do rywalizacji, poznania się i być może zacieśnienia znajomości wokół wspólnych zainteresowań.
Turniej poprzedziło podsumowanie szkolnego konkursu na plakat zachęcający do czytania literatury fantasy „Fantastyczne opowieści na plakacie”. Pani dyrektor Teresa Popielak wręczyła uczestnikom konkursu nagrody oraz dyplomy. Pierwsze miejsce zajął Bartosz Zakrzewski (Ic), II miejsce - Agnieszka Szymańska (IIc ), III miejsce – Weronika Bułka (Ia).
II Powiatowy Międzyszkolny Turniej Literacki „Fantastyczne opowieści” poprowadziła pani Agnieszka Sokołowska – kierownik Biblioteki Pedagogicznej Filia w Nowym Dworze Mazowieckim. Konkurs rozpoczął się quizem na rozgrzewkę, następnie uczniowie gimnastykowali umysły, odpowiadając na pytania jurorów dotyczące treści pięciu książek z gatunku fantasy. Zwycięzcą turnieju została drużyna z Zespołu Szkół Zawodowych w Nasielsku, II miejsce zajął Zespół Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim – Modlin Twierdza, III miejsce - Publiczne Gimnazjum nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim. Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody, pozostali uczestnicy - dyplomy i słodkości. Nagrody wręczali pan Paweł Calak - Wicestarosta Powiatu Nowodworskiego oraz pani Agnieszka Sokołowska.
Turniej był okazją do spotkania się młodzieży, która czerpie radość z czytania książek.
Spotkanie z panią Mariolą Pryzwan
Dnia 16 grudnia 2015 r. w bibliotece szkolnej gościła pani Mariola Pryzwan, bibliotekarka z zawodu, a z pasji biografistyka, autorka książek o Władysławie Broniewskim, Zbigniewie Cybulskim, Marii Dąbrowskiej, Marii Kownackiej, Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, Annie German, Annie Jantar, a także Halinie Poświatowskiej.
Pani Mariola Pryzwan poprowadziła lekcję dotyczącą życia i twórczości Haliny Poświatowskiej. Opowiadała o bohaterce swojej książki z wielką pasją, dzieliła się wspomnieniami ze spotkań z bliskimi poetki. Odsłaniała tajemnice krótkiego życia Haśki, naznaczonego nieuleczalną chorobą serca. Niezwykle emocjonalna opowieść, przeplatana była wierszami poetki, które czytali uczniowie klasy II a.
Lekcja z Mistrzem
W piątek 6 III 2015 r. uczniowie klasy Ie uczestniczyli w lekcji na wystawie
„85 ilustracji Józefa Wilkonia” w Galerii Abakus. Lekcję poprowadził sam artysta, który jest znanym ilustratorem książek dla dzieci i młodzieży, malarzem, rzeźbiarzem oraz twórcą plakatów.
Laureat wielu prestiżowych nagród, którego prace znajdują się w licznych galeriach i muzeach na świecie opowiadał, w sposób niezwykle barwny i ciekawy, o swoim życiu, pracy, inspiracjach twórczych. Następnie zademonstrował jak pracuje, malował dla nas swoje słynne „wilkonie”. Uczestnicy zajęć mieli również możliwość stworzenia własnej pracy zainspirowanej wystawą.