Liceum Ogólnokształcące
im. Wojska Polskiego

W NOWYM DWORZE MAZOWIECKIM

Wyjazd do Portugalii 

 

Uczniowie LO im. Wojska Polskiego w Nowym Dworze Maz. pod opieką koordynatorów projektu Erasmus+ pani Marzeny Kisiel i Agnieszki Kowalskiej wzięli udział w wymianie młodzieży Lizbonie. Program pobytu obfitował w liczne zajęcia projektowe takie jak: prezentacje multimedialne dot. kultury krajów partnerskich, ćwiczenie umiejętności miękkich i ich praktycznego zastosowania w efektywnym poszukiwaniu pracy, praca zespołowa w międzynarodowych grupach, zajęcia typu drama i telekonferencje. 

Uczniowie uczestniczyli także w zajęciach dydaktycznych i sportowych w szkole partnerskiej Agrupamento de Escolas do Fotre da Casa. Jednym z najciekawszych zadań projektowych, które wzbudziły ogromne zainteresowanie uczestników wymiany była prezentacja tańca narodowego. Przedstawiciele nowodworskiego LO zaprezentowali pokaz Krakowiaka, który wzbudził aplauz wśród zebranych. Po pokazach krajów partnerskich, młodzież mogła także nauczyć się tańca Merengue. Wspomnienia ucznia biorącego udział w projekcie: 

„Wyjazd do Portugalii z programem Erasmus+ był dla mnie niesamowitym przeżyciem. Dzięki wymianie, udało mi się podszlifować język angielski, nawiązać wiele nowych znajomości z uczniami z całej Europy i dowiedzieć się jak ważne są umiejetność miękkie, które przydają się w życiu codziennym i poszukiwaniu pracy. Jakbym miał podsumować wyjazd jedną sentencją to „ był on szalony”. 

Pierwszego dnia naszej przygody udaliśmy się na zwiedzanie  Lisbony, poszczególnych dzielnic i najważniejszych zabytków miasta. Następnego dnia udaliśmy się na zwiedzanie nadmorskich miejscowości : Cascais, Belem, Sintry i Cabo da Roca- punktu wysunięto najbardziej na zachód Europy. Widok na ocen był niesamowity. Odwiedziliśmy również muzeum Newsów , w którym dowiedzieliśmy się jaką potężną siłę posiadają media masowe.

Odwiedziliśmy także lokalne firmy i przedsiębiorstwa, gdzie zapoznaliśmy się z specyfiką ich działania oraz zastosowaniu umiejętności miękkich w praktyce. 
Udział w programie Erasmus + to także możliwość poznania kultury i obyczajów mieszkańców, które zostały przybliżone przez rodziny, u których mieszkali uczniowie. 
Uważam, że program Erasmus + niesamowitą inicjatywą i idelaną okazją, aby poznawać świat, jego wielokulturowość,zawierać nowe znajomości i doskonalić zdolności językowe.”

Program Erasmus+ „ 30 is too late” jest realizowany od września 2018 do czerwca 2020” wspólnie z krajami partnerskimi: Turcją, Portugalią, Rumunią, Włochami i Macedonią. Kolejne spotkanie odbędzie się we wrześniu 2019 w Nowym Dworze Maz.

  • IMG_4463
  • IMG_4482
  • IMG_4487
  • IMG_4653
  • IMG_4747
  • IMG_4768