Liceum Ogólnokształcące
im. Wojska Polskiego

W NOWYM DWORZE MAZOWIECKIM

Wymiana Polsko-Niemiecka LO im Wojska Polskiego ze szkołą w Niederorschel w Turyngii

Wymiana polsko- niemiecka Od 2002 roku nasze Liceum prowadzi program wymiany międzynarodowej uczniów z partnerską szkołą niemiecką w Niederorschel w Turyngii (StaatlicheRegelschule-Europaschule; www.regelschule-niederorschel.de) Celem naszej wymiany jest integracja młodzieży z Polski i Niemiec. Chcemy, aby uczniowie poznali się i doświadczyli życia codziennego w kraju sąsiada. Takie przeżycia prowadzą często do przedłużenia znajomości po wspólnym projekcie- do prywatnych kontaktów, odwiedzin, korespondencji mailowej, itp. – i o to właśnie chodzi. Co dwa lata w kwietniu gościmy w naszej szkole uczniów z Niemiec wraz z opiekunami. Przez 5 dni realizujemy wspólnie bogaty kulturowo i krajoznawczo program przygotowany przez koordynatora wymiany panią Agnieszkę Nowakowską. We wrześniu następuje rewizyta, czyli nasi uczniowie wraz z opiekunami goszczą w rodzinach niemieckich. Urozmaicony program pobytu w Niemczech pozwala poznać historię, kulturę i życie codzienne małego Niederorschel. W wymianie istotne jest, że zarówno nauczyciele jak i uczniowie uczestniczący w wymianie goszczą przez tydzień w swoich domach partnerów wymiany, co sprzyja używaniu języka obcego oraz bliższemu poznaniu i nawiązaniu przyjaznych relacji. Uczniowie poznają zwyczaje, kulturę, specyfikę rodziny i społeczeństwa. Finansowo nasze projekty wspiera PNWM- Polsko Niemiecka Wymiana Młodzieży- organizacja utworzona przez rządy obu krajów. www.pnwm.org mgr Agnieszka Nowakowska- nauczyciel języka niemieckiego, koordynator programu wymiany

 • DSC_6930
 • DSC_6956
 • DSC_6993
 • DSC_7077
 • DSC_7090
 • DSC_7181
 • DSC_7206
 • DSC_7562
 • IMG_7342
 • IMG_7370
 • IMG_7455
 • IMG_7713
 • IMG_7918
 • IMG_8000