Liceum Ogólnokształcące
im. Wojska Polskiego

W NOWYM DWORZE MAZOWIECKIM

WRZESIEŃ

 

100. rocznica urodzin Stanisława Lema

Stanislaw Lem 1

 

 

Stanisław Lem (1921-2006) jest wybitnym przedstawicielem fantastyki naukowej, futurologiem, felietonistą, filozofem oraz jednym z najlepiej znanych na świecie polskich pisarzy XX w., którego dzieła zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków, a łączny nakład jego książek przekroczył trzydzieści milionów egzemplarzy. Autor w latach 60. potrafił przewidzieć wiele współczesnych wynalazków, a także społeczne problemy wynikające z  kontaktu z technologią. Był erudytą o błyskotliwej inteligencji i wyrafinowanym poczuciu humoru, który zaskakiwał trafnością spostrzeżeń (https://roklema.pl/365-cytatow-na-rok-lema/).

Na wszystkich, którzy jeszcze nie znają twórczości Stanisława Lema w bibliotece czekają następujące książki: „Dialogi”, „Eden”, „Czas nieutracony”, „Dzienniki gwiazdowe”, „Wizja lokalna”, „Obłok Magellana” i najsłynniejsza powieść –„Solaris” sfilmowana przez Stevena Soderbergha.

 

Możecie również skorzystać z bezpłatnych e-booków: https://polona.pl/collections/institutions/24/rok-stanislawa-lema,NTU1OTMwODM1Mjk1OTg5MzQwMw/?sort=score%20desc

Cykl audycji „Alfabet Lema”:

https://www.rmfclassic.pl/informacje/Slowo,11/Alfabet-Lema-w-RMF-Classic,43458.html

Wydarzenia:

 • ·Leszek Możdżer w 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema

13.09.2021 (poniedziałek) o godzinie 20.00.

Narodowe Centrum Kultury i Centrum Nauki Kopernik zapraszają na bezpłatny streaming wyjątkowego koncertu Leszka Możdżera pt. Kongres futurologiczny, zorganizowanego dla upamiętnienia 100. rocznicy urodzin pisarza.

https://nck.pl/projekty-kulturalne/aktualnosci/leszek-mozdzer-w-100-rocznice-urodzin-lema

 • Wykład on-line „Wokół Lema”

13.09.2021 (poniedziałek) o godzinie 18.00.

Wykład o życiu i twórczości Stanisława Lema poprowadzi Daniel Odija.

https://biblioteka.olesnica.pl/aktualnosci/index/Wyklad-online-Wokol-Lema/idn:370

 

CZERWIEC

 

Wyniki szkolnego konkursu czytelniczego:

„Książka, która była dla Ciebie odkryciem w czasie zdalnego nauczania”

kk

I miejsce – Martyna Wojtkiewicz z klasy 2g

II miejsce – Julia Suska z klasy 2a

III miejsce – Jagoda Cieślak z klasy 2e

Wyróżnienia

Julia Choroś z klasy 2g

Gabriela Olszewska z klasy 2a

Serdecznie gratulujemy!

Dziękujemy za wszystkie recenzje, za chęć podzielenia się fascynacjami czytelniczymi.

Jury:    mgr Małgorzata Krzyżanowska-Rosiak

mgr Joanna Olszewska

mgr Teresa Racka

mgr Joanna Szerszeń

Prace znajdziecie w zakładce Recenzje uczniów (liceum-ndm.pl)

 

 

MAJ

Podróże z książką

podr11

 

 

 

 

 

Na wszystkich, którzy już dzisiaj chcieliby udać się na daleką wyprawę, w bibliotece czekają książki, które Was tam zabiorą. Wybrane

publikacje o  najdalszych zakątkach świata prezentuje gazetka na pierwszym piętrze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji ogłaszamy

ksiazka1

Rok szkolny 2020/21 zapamiętamy jako rok spędzony na nauczaniu zdalnym. Czy  w czasie przymusowego zamknięcia więcej czytaliście? Czy są książki, które pomogły Wam przetrwać ten czas lub czyniły go bardziej znośnym? Jakie książki sprawiały, że czuliście się wolni – mimo zamknięcia, szczęśliwi – mimo izolacji lub radośni – tak po prostu?

Zapraszam do podzielenia się swoimi odkryciami czytelniczymi i napisanie krótkiej recenzji na temat wybranej książki. Konkurs z  nagrodami!

ksiazka

Regulamin konkursu

 1. Organizatorem konkursu jest biblioteka szkolna oraz poloniści LO im. Wojska Polskiego w Nowym Dworze Mazowieckim.
 2. Celem konkursu jest promowanie czytelnictwa oraz zachęcenie uczniów do własnej aktywności twórczej.
 3. Konkurs skierowany jest do uczniów LO im. Wojska Polskiego w Nowym Dworze Mazowieckim.
 4. Zadaniem uczestnika konkursu jest napisanie recenzji wybranej przez siebie książki, która była dla niego odkryciem w roku szkolnym 2020/2021:
 • recenzja powinna być krótka (8 – 14 zdań),
 • należy podać nazwisko i tytuł autora książki,
 • praca powinna być podpisana (imię, nazwisko, klasa),
 • pracę należy przesłać na  adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 28 maja 2021r.
 1. Uczestnicy konkursu oświadczają, że są autorami nadsyłanych prac.
 2. Ocenie będą podlegać: argumentacja, poprawność językowa, swoboda posługiwania się darem słowa.
 3. Nadesłane prace oceni jury konkursu w składzie: nauczyciel bibliotekarz i nauczyciele języka polskiego.
 4. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w czerwcu 2021 r.
 5. Przesłanie pracy jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na zaprezentowanie recenzji wraz z  imieniem i nazwiskiem autora na stronie internetowej szkoły.

 

 

 

KWIECIEŃ

Klasyka na nowo odczytana - 12 lekcji na temat lektur szkolnych

 lekcje o czowieku

Pod adresem https://lekcjeoczlowieku.pl/ znajdziecie dwanaście lekcji poświęconych lekturom szkolnym od średniowiecza po  współczesność.

Każda lekcja składa się z:

 • mistrzowskiej interpretacji utworu lub jego fragmentów w wykonaniu artystów scen polskich,
 • wykładów przygotowanych przez wykładowców, współpracowników i przyjaciół Wydziału Polonistyki UW,
 • dźwiękowej opowieści o okolicznościach powstania lektury i prezentacji archiwaliów,
 • notatki do każdego wykładu z najważniejszymi tezami, podsumowaniami, dalszymi tropami lekturowymi itp.

Projekt, zrealizowano w ramach programu „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury we  współpracy z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

MARZEC

21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, a także Światowy Dzień Poezji.

Kilka tomików wierszy z naszej biblioteki. Może być refleksyjnie i wzruszająco lub optymistycznie i dowcipnie – wszystko zależy od Waszych upodobań.

poezja1

8 marca 2021r.

Książki o dziewczynach, damach, księżniczkach - nie tylko dla kobiet

Kilka wybranych z naszej biblioteki książek o kobietach silnych  i intrygujących. Opowieści o różnych postaciach począwszy od księżniczek średniowiecznych przez renesansowe królowe po dziewczyny czasów II wojny światowej. Wędrówka przez życie i historię.

elazneKamil Janicki, Żelazne damy. Kobiety, które zbudowały Polskę, Kraków 2015.

Fascynująco napisane opowieści o „żelaznych damach”, które tysiąc lat temu wywalczyły sobie silną pozycję na polskim dworze. Biografie żon pierwszych Piastów, które stojąc u boku władców były nie tylko żonami i matkami, ale potrafiły również realizować swoje cele polityczne.

DamyKamil Janicki, Damy złotego wieku, Kraków 2015.

Bona Sforza, Barbara Radziwiłłówna, Anna Jagiellonka w świecie wielkiej polityki, przebiegłych intryg i szalonych namiętności na dworze polskich w królów XVI w.

dziewczynyAnna Herbich, Dziewczyny z powstania, Kraków 2014.

Prawdziwe przeżycia bohaterek powstania warszawskiego, które opowiedziały swoje historie autorce książki. Czyny wielkiej odwagi, dramatyczne chwile, trudne pożegnania, strach i lęk, ale też codzienne radości pokazują historyczne wydarzenia z kobiecej perspektywy.

wojenneŁukasz Modelski, Dziewczyny wojenne, Kraków 2011.

Jedenaście fascynujących wspomnień kobiet, które w momencie wybuchu wojny były młodymi dziewczynami. Każda opowieść to inna historia, ale wszystkie dotyczą zaangażowania w walkę.

dziewczyny z sybAnna Herbich, Dziewczyny z Syberii, Kraków 2015.

Bohaterki, które podczas II wojny światowej znalazły się na Syberii każdego dnia musiały walczyć o przetrwanie swoje i  swoich rodzin. Jedyną ich bronią była silna wola i determinacja, a mimo to nigdy się nie poddały.

 

LUTY

21 lutego 2021 r.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony przez UNESCO jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Ciekawostki

 • Najstarszymi polskimi słowami zapisanymi są imiona osobowe i nazwy miejscowości, wplecione w tekst łaciński bulli papieża Innocentego II z 1136 r. dla arcybiskupstwa gnieźnieńskiego. Bulla gnieźnieńska została nazwana przez Aleksandra Brücknera „złotą bullą języka polskiego”.
 • Pierwsze zapisane po polsku zdanie pochodzi z Księgi henrykowskiej – kroniki klasztoru cystersów w Henrykowie na Dolnym Śląsku z ok. 1270 r. W łaciński tekst autor wplótł wypowiedź tamtejszego chłopa: „Day ut ia pobrusa a ti poziwai”, co oznacza: „daj, niech ja pokręcę żarna, a ty odpoczywaj”.  
 • Najstarszy druk w języku polskim ukazał się we Wrocławiu w 1475 r. Wydarzenie to miało miejsce 35 lat po wynalezieniu druku przez Jana Gutenberga. Wydrukowane zostały trzy modlitwy katolickie.
 • Za najdawniejsze polskie elementarze uznawane są „Polskie książeczki wielmi potrzebne ku uczeniu się polskiego...”wydane w 1539 roku w Krakowie.